5 روش برای بهبود عملکرد لپ تاپ

5 روش برای بهبود عملکرد لپ تاپ

1_هنکامس که لپ تاپ داغ میشود باید مسیر های ورودی و خروجی هوا را تمیز کنیم یا مواد فیلتر کننده در دریچه‌ی تهویه قرار دهیم یا بایوس را بروز رسانی کنیم. علائم بیش از حد داغ شدن . کرش و هنگ کردن کامپیوتر است.داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ می‌تواند باعث کاهش شدید عملکرد آن شود.هر رایانه‌ای هنگام پردازش داده‌، مقدار زیادی حرارت ایجاد می‌کند ، اما لپ‌تاپ‌ها به خاطر اندازه‌ی کوچک و نبود تهویه‌ی مناسب ، بیشتر در معرض داغ شدن بیش از حد قرار دارند. گرد و غبار بیش از حد می‌تواند دریچه‌های هوای دستگاه را مسدود و لپ‌تاپ را از وجود هوای سرد به‌منظور خنک کردن پردازنده‌ی مرکزی (CPU) محروم کند. کاربران حرفه‌ای می‌توانند از دستگاه‌های دمنده‌ی هوا موسوم به Blower هم به‌منظور زدودن گرد و غبار بهره ببرند .

2_برای از بیین بردن نقص دیسک هارد  میتوان  هارد دیسک را یکپارچه‌سازی کرد و علائم بوجود امدن این نقصطولانی بودن زمان اجرای نرم‌افزار، کاهش سرعت انتقال اطلاعات است.به‌هم‌ریخته بودن و پراکنده شدن اطلاعات در فضای دیسک سخت رایانه به دلیل نیازمندی به زمان بیشتر برای وارسی داده‌های تکه‌تکه شده و بد سکتورهای موجود در آن، می‌تواند باعث ضعف عملکرد سیستم شود. همچنین وجود بد سکتور در بخشی از درایو، باعث ناتوانی در خواندن و نوشتن در آن بخش از فضای ذخیره‌سازی دیسک سخت خواهد شد.از ابزارهای یکپارچه‌ساز می‌توان به نرم‌افزار قدیمی Power Defragmenter 3.1 و نرم‌افزار فوق‌العاده‌ی Diskeeper 16 اشاره کرد.این ابزار ویژگی‌های مضاعف و کاربردی مثل عملکرد کاملا خودکار، یکپارچه کردن لحظه‌ای و فناوری InvisiTasking را در اختیار کاربران می‌گذارد. فناوری InvisiTasking، بدون مصرف منابع سیستمی، امکان اجرای نرم‌افزار در پس‌زمینه‌ی سیستم عامل را فراهم می‌کند.

3_برای مشکل ناتوانی باتری در حفظ شارژ میتوان یک باتری جدید جایگزین کرد.بعد از اتمام طول عمر باتری‌های لیتیوم یونی ، توانایی نگه‌داری شارژ این باتری‌ها هم از دست می‌رود. پس از گذشت چند سال، برخی از باتری‌ها فقط به میزان نصف زمان شارژدهی طراحی شده توسط شرکت قادر به حفظ شارژ خواهند بود. جایگزینی باتری لپ‌تاپ‌هایی که باتری آن‌ها قابل تعویض است، بسیار ساده و با فشار یک دکمه در بخش پشتی یا پایین لپ‌تاپ قابل انجام است.

4_نیازمندی به حافظه‌ی رم مضاعف . علائم: ضعف کارایی سیستم هنگام استفاده‌ی هم‌زمان از چندین نرم‌افزار، هنگ کردن متوالی سیستم، زمان بوت طولانی رایانه

راه حل : ارتقاء حافظه‌ی رم، استفاده از یک حافظه‌ی فلش یو‌اس‌بی با حالت ReadyBoost فعال برای افزایش میزان حافظه‌ی رمکاربران همچنین می‌توانند قابلیت ReadyBoost ویندوز ۱۰ را در حافظه‌ی فلش یواس‌بی شرکت‌هایی مثل کورسِیر، کینگستون، لکسار یا سَن‌دیسک فعال کنند. با انجام این کار، زمان راه‌اندازی برخی از نرم‌افزارها با استفاده از فضای خالی حافظه‌ی فلشی که سیستم از آن به‌عنوان یک حافظه‌ی کش موقت بهره می‌برد، افزایش می‌یابد.

5_نقص هارد دیسک . علائم: ایجاد صداهای بلندی شبیه به کلیک در زمان دسترسی رایانه به یک داده در دیسک سخت . راهکار: پشتیبان‌گیری آنلاین از داده‌ها و جایگزین کردن یک دیسک سخت جدیدبدیهی است که بهترین راه مقابله با از کار افتادن هارد دیسک، پشتیبان‌گیری ( بک آپ گرفتن ) از داده‌ها است. این روزها گزینه‌های نرم‌افزاری فراوانی برای این کار وجود دارد؛ اما استفاده از ابزارهایی مانند Norton Save & Restore 2.0 بسیار آسان است. در صورتی که خواستار پشتیبان‌گیری آنلاین از داده‌های خود هستید، می‌توانید از وان‌درایو مایکروسافت، گوگل درایو، دراپ‌باکس، Mozy یا از خدمات مشابه دیگر بهره ببرید. Mozy به‌طور خودکار از سیستم نسخه‌ی پشتیبان تهیه‌ می‌کند و تمامی تغییرات رایانه را بدون استفاده‌ی زیاد از منابع سیستمی، در پس‌زمینه‌ی سیستم عامل ردگیری می‌کند.

ارسال شده 1399-03-07 0 47

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

اخیرا بازدید شده

بدون محصول

منو

مقایسه 0