افزایش سرعت کامپیوتر

افزایش سرعت کامپیوتر

۱. تغییر تنظیمات power

استفاده از طرح Power Saver (صرفه‌جویی در برق) می‌تواند سرعت کامپیوتر شخصی را کاهش دهد. این طرح برای صرفه‌جویی در انرژی، عملکرد سیستم را کند می‌کند. (حتی کامپیوترهای رومیزی هم طرح Power saver دارند). با تغییر طرح power از Power saver به High Performance یا Balanced می‌توانید عملکرد سیستم خود را بهبود دهید.

برای انجام این کار کافی است برنامه‌ی Control Panel را اجرا کنید، سپس گزینه‌ی Hardware and Sound > Power Options را انتخاب کنید. در این بخش معمولا دو گزینه وجود دارد: «Balanced (recommended)» و «Power saver». (بسته به ساخت و مدل سیستم، می‌توانید طرح‌ برندهای تولیدکننده را هم ببینید). برای دیدن تنظیمات «High performance» روی فلش «Show additional plans» کلیک کنید.

تنظیمات پاور

با تغییر power settings در Control Panel، عملکرد کامپیوتر بهبود می‌یابد

برای تغییر تنظیمات power، روی گزینه‌ی موردنظر کلیک کنید و سپس از Control Panel خارج شوید. گزینه‌ی «High performance» حداکثر عملکرد را ارائه می‌دهد اما از طرفی بیشترین میزان برق را مصرف می‌کند؛ گزینه‌ی «Balanced» گزینه‌ای متعادلی بین صرفه‌جویی در برق و عملکرد بهتر است؛ با گزینه‌ی «Power Saver»، سیستم هر کاری می‌کند تا عمر باتری تا حد ممکن حفظ شود. کاربران کامپیوترهای رومیزی نیازی به انتخاب «Power saver» ندارند، حتی کاربران لپ‌تاپ هم در شرایط بدون شارجر می‌توانند از گزینه‌ی «Balanced» و درصورتی‌که به شارجر وصل هستند از گزینه‌ی «High Performance» استفاده کنند.

 

۲. غیرفعال‌سازی برنامه‌ها هنگام راه‌اندازی سیستم

یکی از دلایل کندی سیستم، راه‌اندازی تعداد زیادی از برنامه‌ها در پس‌زمینه است؛ برنامه‌هایی که شاید به‌ندرت از آن‌ها استفاده کنید. با متوقف کردن این برنامه‌ها، عملکرد کامپیوتر روان‌تر می‌شود. کار را با اجرای Task Manager آغاز کنید: کلید Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید و در گوشه‌ی راست پائین صفحه‌ی نمایش راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید یا می‌توانید در بخش جستجوی ویندوز ۱۰ کلمه‌ی task manager را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.

 

درصورتی‌که Task Manager به‌صورت برنامه‌ای فشرده بدون هیچ تبی اجرا شد در قسمت پائین صفحه‌ی نمایش روی «More details» کلیک کنید. در این مرحله Task Manager با تمام تب‌های مربوطه ظاهر می‌شود. در این پنجره کارهای زیادی را می‌توان انجام داد ولی فعلا روی غیرفعال‌سازی برنامه‌های مزاحم تمرکز کنید که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند.

روی تب Startup کلیک کنید. فهرستی از برنامه‌ها و سرویس‌ها را می‌بینید که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند. صرف‌نظر از اینکه هر برنامه در استارتاپ ظاهر شود این فهرست شامل نام هر برنامه و توزیع‌کننده‌ی آن است و بخش Startup impact نقش و تأثیر برنامه بر کندی ویندوز ۱۰ هنگام راه‌اندازی را نمایش می‌دهد.

برای توقف برنامه یا سرویس هنگام راه‌اندازی ویندوز، روی آن کلیک کرده و گزینه‌ی Disable را انتخاب کنید. با این کار برنامه به‌صورت کامل متوقف نمی‌شود بلکه صرفا از اجرای آن هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری می‌کنید. همیشه می‌توان برنامه را پس از راه‌اندازی ویندوز اجرا کرد. اگر بعدا تصمیم‌ بگیرید که برنامه هنگام راه‌اندازی ویندوز اجرا شود می‌توانید مجددا به بخش Task Manager رفته، روی برنامه راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Enable را انتخاب کنید.

غیرفعال سازی برنامه ها

از Task Manager می‌توانید برای دریافت اطلاعات مربوط به برنامه‌هایی که هنگام راه‌اندازی اجرا می‌شوند استفاده کنید و در صورت نیاز آن‌ها را غیرفعال کنید

شاید بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌هایی مثل OneDrive یا Evernote Clipper که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند، برای شما آشنا باشند؛ اما بسیاری از آن‌ها را تشخیص ندهید. (برای مثال هرکسی نمی‌داند bzbui.exe چیست).

 Task Manager به شما کمک می‌کند اطلاعاتی را درباره‌ی برنامه‌های غیرآشنا به دست آورید. روی یکی از آیتم‌ها راست‌کلیک کنید و برای اطلاعات بیشتر ازجمله محل ذخیره‌سازی برنامه روی هارد دیسک، یا امضای دیجیتالی و اطلاعات دیگری مثل شماره‌ی نسخه، اندازه‌ی فایل و تاریخ آخرین تغییر برنامه، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید با کلیک روی آیتم موردنظر، گزینه‌ی Open file location را انتخاب کنید. به این صورت File Explorer باز می‌شود و محل قرار گرفتن فایل را نمایش می‌دهد که می‌تواند سرنخ دیگری در مورد برنامه باشد. درنهایت، می‌توانید پس از راست کلیک گزینه‌ی Search online را انتخاب کنید. سپس Bing لینک‌های مرتبط با اطلاعات برنامه یا سرویس را نمایش می‌دهد.

اگر واقعا نسبت به برنامه‌های فهرست‌شده نگران هستید، می‌توانید با نرم‌افزاری به‌نام Should I Block it نام فایل را جست‌وجو کنید. در این سایت اطلاعات بسیار یکپارچه‌ای را درباره‌ی برنامه‌ها یا خدمات دریافت می‌کنید. سپس برنامه‌های موردنظر را که می‌خواهید هنگام راه‌اندازی ویندوز غیرفعال شوند، انتخاب کنید. پس از ری‌استارت سیستم این برنامه‌ها دیگر اجرا نمی‌شوند.

 

۳. غیرفعال‌سازی نکات و ترفندهای ویندوز

معمولا هنگام کار با ویندوز ۱۰، نکاتی درباره‌ی روش انجام کارها در سیستم‌عامل نمایش داده می‌شود. تجربه ثابت کرده است نکات یا tip-ها به‌ندرت مفید واقع می‌شوند. همچنین ممکن است ازنظر حریم خصوصی دوست نداشته باشید ویندوز مرتب روی کارهای شما نظارت کند.

علاوه بر این، نظارت ویندوز بر کارها و توصیه‌های آن می‌تواند سرعت سیستم را کاهش دهد؛ بنابراین برای افزایش سرعت باید نمایش نکات را متوقف کنید. برای این کار روی دکمه‌ی Start کلیک کنید، آیکن Settings را انتخاب کنید و سپس به System > Notification & actions بروید. به بخش Notifications رفته و تیک گزینه‌ی Get tips tricks and suggestions as you use Windows را انتخاب کنید.

نکات ویندوز

غیرفعال‌سازی پیشنهاد‌ها ویندوز باعث عملکرد روان‌تر سیستم می‌شود و حریم خصوصی را افزایش می‌دهد

 

۴. جلوگیری از سینک شدن OneDrive

ذخیره‌ساز ابری مایکروسافت، OneDrive که در ویندوز ۱۰ تعبیه شده است وظیفه‌ی هماهنگی و به‌روزرسانی فایل‌های کامپیوتر را برعهده دارد. همچنین می‌توان از آن به‌عنوان ابزار پشتیبان‌گیری استفاده کرد، بنابراین در صورت خرابی سیستم یا هارد دیسک می‌توانید فایل‌های خود را به‌صورت دست‌نخورده بازیابی کنید.

OneDrive این کار را با سینک یا هماهنگی پیوسته‌ی فایل‌های بین کامپیوتر و حافظه‌ی ابری انجام می‌دهد. این فرایند می‌تواند سرعت کامپیوتر شخصی را پائین بیاورد. به همین دلیل یکی از راه‌های افزایش سرعت کامپیوتر توقف سینک شدن OneDrive است. البته قبل از غیرفعال‌سازی OneDrive بهتر است تأثیر آن بر سرعت کامپیوتر را بررسی کنید.

برای این کار روی آیکن OneDrive (آیکن مانند ابر است) در بخش نوتیفیکشن سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید سپس روی دکمه‌ی More در قسمت پائین صفحه‌ی نمایش کلیک کنید. از صفحه‌ی نمایش ظاهرشده، روی Pause synching کلیک کنید و سپس با گزینه‌های ۲ ساعت، ۸ ساعت و ۲۴ ساعت می‌توانید فرایند هماهنگ‌سازی را به‌صورت موقتی غیرفعال کنید. پس از اعمال تنظیمات می‌توانید سرعت را بررسی کنید.

وان درایو

راه‌حل غیرفعال‌سازی موقتی سینک OneDrive برای بررسی سرعت سیستم

برای توقف فرایند سینک، روی آیکن OneDrive راست‌کلیک کنید و سپس از منوی بازشده گزینه‌ی Settings>Account را انتخاب کنید. روی Unlink this PC کلیک کنید و سپس از صفحه‌ی نمایش بازشده، گزینه‌ی «Unlink account» را انتخاب کنید. پس‌ازاین مرحله، می‌توانید فایل‌های موردنظر را در پوشه‌ی محلی OneDrive ذخیره کنید با این تفاوت که فایل‌ها دیگر با کلاد سینک نمی‌شوند.

اگر OneDrive عامل کاهش سرعت کامپیوتر است اما ترجیح می‌دهید باز هم از آن استفاده کنید می‌توانید اشکال‌زدایی را انجام دهید. برای اطلاع از روش انجام کار به صفحه‌ی Fix OneDrive sync problems مراجعه کنید.

 

۵. غیرفعال‌سازی search indexing

ویندوز ۱۰ معمولا در پس‌زمینه، به ایندکس‌گذاری هارددیسک می‌پردازد و امکان جستجوی سریع‌تر در کامپیوتر را می‌دهد؛ اما دلیل کندی کامپیوتر در بسیاری از کامپیوترها ایندکس‌گذاری است و با غیرفعال‌سازی این قابلیت می‌توان سرعت را افزایش داد. حتی درصورتی‌که دیسکSSD دارید، با غیرفعال‌سازی ایندکسینگ می‌توانید سرعت خود را بهبود دهید زیرا نوشتن مداوم در دیسک می‌تواند سرعت SSD-ها را کاهش دهد.

برای رسیدن به حداکثر بازدهی در ویندوز ۱۰، باید به‌طور کامل ایندکس‌گذاری را غیرفعال کنید. برای انجام این کار services.msc را در فیلد جستجوی ویندوز ۱۰ تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. اپلیکیشن Services ظاهر می‌شود در فهرست سرویس‌ها به بخش Indexing Service یا Windows Search بروید. روی آن دبل کلیک کنید و از صفحه‌ای که ظاهر می‌شود روی Stop کلیک کنید. سپس دستگاه خود را ریبوت کنید. با این کار جستجوها اندکی کند می‌شوند که قابل‌چشم‌پوشی است اما سرعت کلی سیستم افزایش پیدا می‌کند.

ایندکسینگ

روش غیرفعال‌سازی ایندکسینگ Windows ۱۰

در صورت تمایل، می‌توانید ایندکسینگ را برای فایل‌ها در موقعیت‌های مشخص غیرفعال کنید. برای این کار کلمه‌ی index را در فیلد جستجوی ویندوز ۱۰ وارد کنید و روی نتیجه‌ی Indexing Options کلیک کنید. صفحه‌ی Indexing Optoins از کنترل پنل ظاهر می‌شود. روی دکمه‌ی Modify کلیک کنید. در این مرحله فهرستی از موقعیت‌های ایندکس‌شده مثل Microsoft Outlook، فایل‌های شخصی و سایر موارد را می‌بینید. فیلد موجود در کنار هر موقعیت را غیرفعال کنید به این صورت ایندکس دیگر نمایش داده نخواهد شد.