تفاوت مانیتور های TFT,IPS

تفاوت مانیتور های TFT,IPS

هنگامی که قصد خرید یک لپ تاپ  یا مانیتور را دارید قطعا اولین چیزی که به آن توجه میکنید مشخصات و صفحه نمایش آن است.  تمامی کاربران چه حرفه ای و چه معمولی صفحه نمایش برایشان مهم است زیرا چشم ها مدام در دید مستقیم با صفحه نمایش است. باتوجه به نوع استفاده شما باید در هنگام خرید به صفحه نمایش مانیتور توجه زیادی شود زیرا افرادی هستند که ساعت ها پشت لپ تاپ یا کامپیوتر می نشینند و به صفحه نمایش خیره میشوند که اگر صفحه نمایش مناسبی نباشد به مرور به چشم این کاربران آسیب می رسد و بلعکس کاربرانی هستند که فقط در حد یک موزیک گوش دادن یا یک فیلم نگاه کردن و یا یک سرچ در اینترنت استفاده دارند . شاید برای کاربری که زیاد با کامپیوتر کار ندارد مانیتور برایش مهم نباشد ولی برای کاربر اولی بسیار مهم است که مانیتورش از یک صفحه نمایش مناسب بدون آسیب رساندن به چشم برخوردار باشد.

همانطور که میدانیم در تکنولوژی از کلمات مخفف استفاده زیادی میشود.  TFT مخفف thin film transistor بوده که به معنی مخزن فیلم نازک است. نمایشگر TFT برای استفاده روزمره بسیار مفید است زیرا تصاویر واضحی را به ارمغان می آورد و به علاوه از کنتراست عالی که میتواند هر سه رنگ آبی قرمز و سبز را به عنوان پایه ایجاد سایه های مختلف ارائه دهد برخوردار است. امروزه این صفحه نمایش در لپ تاپ و تلفن همراه و مانیتور ها کاربرد زیادی دارند.

این نوع مانیتور ها از نظر رنگ و کنتراست و وضوحیت و حتی روشنایی مشکلی ندارد تنها یک ضعف دارد و آن هم کمبود زاویه دید است.خب یعنی چه؟  یعنی برای دیدن یک تصویر عالی و یا یک فیلم حتما باید در جلوی آن بنشینید وگرنه اگر از کنار به مانیتور نگاه کنید با مشکل ترکیب رنگ و ندیدن تصاویر مواجه میشوید. با وجود این مشکل باز اگر یک کاربر معمولی هستید و فقط در حد یک مرور کوتاه با کامپیوتر خود کار دارید با این صفحه نمایش برای شما مشکلی پیش نمی آید و TFT برای شما مناسب است. ولی اگر مانیتوری که قصد خرید آن را دارید آن هم برای کار های گرافیکی بالا و حساس از TFT برخوردار است توصیه میشود از خرید آن صرفه نظر کنید و مانیتور با صفحه نمایش IPS بخرید چون پاسخگوی نیاز شماست.

وقتی به طور هم زمان به دو صفحه نمایش TFT و IPS نگاه کنید خواهید دید که سرعت پاسخ IPS از TFT بیش تر است. علاوه بر این نکات ریز یکی از مهم ترین و اصلی ترین تفاوت بین این دو فناوری زاویه دید بسیار گسترده ی IPS میباشد و با داشتن مانیتور ی با چنین فناوری از هر زاویه که میخواهید به نمایشگرتان نگاه کنید بدون اینکه تار شدن و یا ترکیب شدن رنگ ها را تجربه کنید. بنابراین این صفحه نمایش را برای کاربرانی که کار های حساس و گرافیک های سطح بالا انجام میدهند توصیه میشود.نتیجه گیری: صفحه نمایش TFT از انرژی بسیار کمی مصرف میکند به همین دلیل از این فناوری در تلوزیون ها یا صفحه نمایش بسیار بزرگ استفاده می شود تا با مصرف کم برق و انرژی در هزینه برق صرف جویی کنند. ولی باز با این وجود از زاویه دید بسیار کمی برخوردار است که این خود یک مشکل است.

ips ها زاویه دید بسیار عالی دارند و به همین دلیل از پایداری و شفافیت بالایی نیز برخوردار اند. IPS ها برق کمتری مصرف میکنند به همین دلیل از ماندگاری بیش تر باتری و افزایش طول عمر صفحه نمایش برخوردارند.و البته رنگ ها در آن بسیار واضح تر و پویا تر اند . دلیل استفاده کم از این فناوری گران بودن آن است. یکی از معایب آن نور کم آن در تاریکی است.

                                                            پس در هنگام خرید با توجه به نیازتان حتما به صفحه نمایش مانیتور مورد نظر توجه بفرمایید.