هارد اکسترنال

هارد اکسترنال

اگرچه فضاهای ابری یک راهکار آسان و راحت برای ذخیره‌سازی اطلاعات به حساب می‌آید، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که همیشه به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. به همین دلیل، هارد اکسترنال هنوز یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری از اطلاعات محسوب می‌شود.
در این مقاله قصد داریم بگوییم هارد اکسترنال چیست و چه کاربردی دارد و اصلا چرا باید از این ابزار ذخیره‌سازی استفاده کنید.
موضوع مهم دیگری که در این خصوص مطرح می‌شود، انتخاب بین درایو اکسترنال SSD و HDD و انتخاب بهترین نوع درایو اکسترنال است. بدین منظور باید ابتدا با انواع درایو اکسترنال آشنا شویم و ببینیم هر کدام از آنها برای چه کاربردهایی ایده‌آل هستند.

چرا از یک درایو اکسترنال استفاده می‌کنیم؟

همانطور که گفته شد، درایوهای اکسترنال قابل حمل و با کاربری آسان هستند. آن‌ها می‌توانند مقادیر بالایی از ظرفیت ذخیره مورد نیاز شما را در هر مکانی در دسترس تان قرار دهند.
به این ترتیب اطلاعات و اسناد مورد نیاز به راحتی در هر زمان در اختیارتان است و می‌توانید این وسیله را در هر فضایی نگهداری کنید. مزیت دیگر درایو اکسترنال، قابلیت انتقال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است که امکان انتقال فایل‌های حجیم را به راحتی فراهم می‌کند.

از آنجا که ظرفیت ذخیره‌سازی این قطعات معمولا بالاست (اغلب در حد ترابایت)، می‌توان از آنها به منظور تهیه فایل‌های پشتیبان ذخیره نیز استفاده کرد. با استفاده از یک برنامه تهیه پشتیبان، می‌توان کلیه فایل‌های موسیقی، ویدئو، کلکسیون عکس را به صورت ایمن بر روی درایو اکسترنال ذخیره کرد. بدین ترتیب شما فایل‌های اصلی را به دور از هر گونه خطر تخریب و پاک شدن بر روی هارد اکسترنال نگهداری خواهید کرد.

حتی اگر از درایو اکسترنال جهت تهیه دیسک پشتیبان استفاده نکنید، بدون باز کردن کامپیوتر می‌توانید ظرفیت ذخیره سازی دستگاه خود را افزایش دهید؛ موضوعی که بویژه در لپ‌تاپ‌ها بسیار مشکل و حتی غیر ممکن است.اگر کامپیوترتان بطور مداوم اخطار پایین بودن فضای هارد دیسک را می‌دهد و یا به دلیل فضای اندک موجود بسیار کند و به سختی عمل می‌کند، احتمالا زمان آن است که از یک هارد درایو اکسترنال استفاده کنید.
از این طریق شما قادر خواهید بود تا فایل‌های خود را بر روی آن کپی کرده و هارد کامپیوتر خود را خالی کنید.
هارد درایوهای اکسترنال همچنین به منظور فراهم ساختن فضای ذخیره مازاد برای شبکه داخلی شما قابل کاربرد هستند (البته بطور معمول در این حالت هارد درایوهای اینترنال بیشتر استفاده می‌شوند).
در این دسته از تجهیزات ذخیره ویژه شبکه، تعداد زیادی از کاربران می‌توانند بصورت همزمان متصل شوند و معمولا روشی مناسب برای اشتراک فایل‌ها از طریق شبکه به حساب می‌آید. بدین ترتیب ایمیل زدن و یا آپلود آنلاین دیتا برای این منظور حذف می‌شود. در قسمت کاربردهای هارد اکسترنال درباره این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم.

چه برندهایی هارد اکسترنال تولید می کنند و در بازار موجود هستند؟

اگر به فروشندگان آنلاین و سنتی دیسک سخت مراجعه کنید با ده‌ها برند مختلف که هارد اکسترنال تولید می‌کنند، مواجه می‌شوید. با این حال در حال حاضر تنها سه شرکت سیگیت، توشیبا و وسترن دیجیتال تولیدکننده دیسک سخت در جهان هستند و تمامی برندهای دیگر، برای تامین دیسک سخت داخل هارد اکسترنال از یکی از این برندها استفاده می‌کنند.

وسترن دیجیتال – ای دیتا – سیلیکون پاور – سیگیت – توشیبا – ترنسند – اپیسر – لسی – ایسوس – ویکومن – آپریکورن – مکستور – ورباتیم – لنوو – سونی – فری کام – پی کیو آی – کانن – بوفالو – هیتاچی – ترکستور – کینگ – مکس – اوریکو – ری دیتا – پایونیر و…

هارد اکسترنال در چه ظرفیتهایی موجود است؟

۱ ترابایت – ۲ ترابایت – ۵۰۰ گیگابایت – ۴ ترابایت – ۳ ترابایت – ۵ ترابایت – ۷۵۰ گیگابایت – ۶ ترابایت – ۸ ترابایت – ۶۴۰ گیگابایت – ۳۲۰ گیگابایت – ۱۰ ترابایت – ۱.۵ ترابایت – ۱۶ ترابایت – ۲۵۰ گیگابایت و …

نوع اتصال هارد دیسک ها :

هنگامی که یک هارد اکسترنال خریداری می‌کنید، معمولا یک کابل با طول بسیار کوتاه( معمولا ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متری ) در کنار آن موجود است. علت اینکه کابل ارائه شده با این ابزارها این مقدار کوتاه است، کاهش احتمال ایجاد نویز و آسیب در اطلاعات شما است.

سعی کنید همیشه از کابل ارائه شده همراه دیسک سخت استفاده کنید و از جایگزین کردن آن با کابل‌های طولانی خودداری نمایید.

استفاده از کابل‌های با طول بیشتر یا با کیفیت نامناسب، می‌تواند سبب شود بدون اینکه باخبر شوید، اطلاعات شما در هنگام انتقال آسیب ببینند.

حتی هنگامی که از این کابل استفاده می‌کنید نیز احتمال آسیب اطلاعات به صفر نمی‌رسد و اگر اطلاعات شما حساس و مهم هستند می‌بایست تدابیر لازم برای بررسی صحت و اضافه کردن قابلیت بازیابی اطلاعات را در نظر داشته باشید.

تهیه‌ی نسخه‌های پشتیبان متعدد در محل‌های مختلف و همچنین استفاده از نرم‌افزارهایی اطلاعات شما را با قابلیت تصحیح خطا ذخیره می‌کنند، گزینه‌هایی است که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

سرعت هارد دیسک اکسترنال :

اغلب هاردهای اکسترنال که امروزه در بازار قابل خریداری هستند، تنها با یک سیم به سیستم متصل می‌شوند. با توجه به محدودیت توان قابل ارائه توسط سیستم‌های مختلف، این دیسک‌ها می‌بایست این موضوع را در نظر داشته باشند، بنابراین امکان فعالیت دیسک سخت‌های مکانیکی با سرعت‌های بسیار بالا با مشکلاتی مواجه است.

در عوض برخی دیگر از انواع دیسک سخت که درگاهی جداگانه برای تامین انرژی دارند، سرعت‌های بیشتری را می‌توانند در اختیار شما قرار دهند.

چرا هارد اکسترنال برای ما نیاز است و باید بخریم؟

دلایل مختلفی برای خرید هارد اکسترنال وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • هیچ زمانی به هارد دیسک داخلی (HDD) اطمینان نکنید .زیرا به ضربه بسیار حساس می باشند و عمر کمی دارند .
  • اگر اطلاعات خود را در لپ تاپ ویا گوشی موبایل خود ذخیره می کنید ، باید این مسأله را به خاطر داشته باشید که هر زمانی امکان سرقت گوشی موبایل و یا لپ تاپ است و جدای از اینکه اموال خود را از دست داده داده اید ، اطلاعات شما نیز از بین رفته است و امکان بازگشتی وجود ندارد .
  • ظرفیت هارد اکسترنال بسیار بیشتر از ظرفیت فلش مموری و کارت حافظه می باشد . در نتیجه برای جابجایی فایل های حجیم نگران کمبود فضا و مشکلات دیگر نخواهید شد .