کابل HDMI

کابل HDMI

کابل HDMI وسیله ای است که رابط اتصال دستگاه شما با دیگر وسیله ی دیجیتال می باشد و از مزیت های آن می توان به انتقال همزمان فایل‌های دیجیتالی اشاره کرد . در زبان فارسی به HDMI، رابط چند منظوره HD نیز می‌گویند . از مزیت هایی که شما را مجاب به استفاده از این رابط می کند ، کیفیت بالای تصاویر و صداهای منتقل شده است .
تنها کابل مستقل بین چند شرکت در سال ۲۰۰۳ ، همین کابل HDMI می‌باشد . شرکت‌های بزرگی مانند ، Silicon Image ، Sony Hitachi و Philips Panasonic در تولید و ساخت کابل رابط HDMI مشارکت داشته اند . از دیگر مزایایی که کاربرد پذیری آن را بیش از پیش بالا برده انتقال تصاویر با بالاترین حد کیفیت ممکن بدون کوچکترین کاهش کیفیت تصویر و صدا می باشد

پیش از اختراع کابل‌های HDMI، مخاطبان دنیای دیجیتال نگران راه‌های ارتباطی برای انتقال فایل‌های دیجیتال بودند، ولیکن با آمدن کابل HDMI دغدغه های کاربران فضای مجازی برطرف شد و به راحتی این مشکل نیز برطرف شد .
کابل HDMI برای انتقال فایل‌های دیجیتال در دستگاه‌هایی همانند سیستم‌های پیشرفته ، کنسول‌های بازی و به روز ترین دوربین‌های دیجیتال مدرن ، صوتی و تصویری تلویزیون ، DVD-Player، موبایل‌های هوشمند و هر وسیله دیجیتال که به ذهن شما برسد ، مناسب هستند . اگر شما از آن دسته از کاربرانی هستید که دستگاه دیجیتال شما متناسب با کابل HDMI نیست می توانید از کابل Mini HDMI استفاده کنید  . کاربرد کابل‌های HDMI امروزه به اثبات رسیده است و استفاده از آن در دستگاه‌های دیجیتال پر استفاده همانند تلویزیون‌ها و دوربین فیلم‌های پیشرفته بیشتر و بیشتر است .

 

 مشخصات فنی کابل HDMI

کابل اچ دی ام آی (HDMI) ، امکان نقل و انتقال تصویرهایی با رزولوشن و درجه وضوح بیشتر از ۱۰۸۰ تراکم پیکسل و با سرعت قابل ۶۰ فریم در هر ثانیه (FPS) را برای کاربر فراهم کرده است .

از طرفی دیگر این کابل امکان انتقال صدا را با ۱۹۲ کیلوهرتز انجام می دهد ؛ این کابل در دو نوع کوچک (small) و بزرگ (large) تولید می شود و اندازه های کوچک یا مینی کابل ها، غالبا در دستگاه های کوچک که امکان استفاده از پورت HDMI را ندارند ، استفاده می شوند.

وجود ۱۹ سیم و پین در این نوع رابط باعث شده تا انتقال با سرعت ۵ گیگ در ثانیه انجام پذبرد و حتی پشتیبانی رابط HDMI از مکانیزم CEC امکان انتقال فایل های الکترونیکی را نیز فراهم کرده است  . و این نکته نیز قابل ذکر است که محافظ copyright هم در آن تعبیه شده است .

 

انواع کابل HDMI

کابل ۱٫۰ HDMI

تولید شده در سال ۲۰۰۲ با مشخصات فنی زیر :

 •  انتقال ۷ کانال صوتی با دقتی در حدود ۲۴ بیت و ۱۹۲ کیلوهرتز
 • انتقال بیش از ۱۶۵ میلیون پیکسل در هر ثانیه برای فایل های تصویری
 • دارای یک کابل برای انتقال صدا و هم تصویر با حداکثر نرخ انتقال اطلاعات ۴۹۰ مگابایت در هر ثانیه
کابل ۱٫۱ HDMI

تولید شده در سال ۲۰۰۴ با مشخصات فنی زیر :

 •  دیگر مشخصات این سری از رابط مانند نسخه ۱ عرضه شد .
 •  این سری از تولیدات از تکنولوژی محافظتی در فرمت DVD Audio پشتیبانی می کند .

 

کابل ۱٫۲ HDMI

تولید شده در سال ۲۰۰۵ و هدف گزاری رسیدن به کیفیت بهتر و مشخصات فنی بالاتر :

 • پایین آوردن ولتاژ و پشتیبانی از منابع تصویری
 • اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از دیسک های نوری Super Audio
 • امکان ارتباط و کانکت شدن منابع مختلف مانند کامپیوترهای خانگی و کنسول های بازی

 

کابل ۱٫۳ HDMI

تولید شده در سال ۲۰۰۶ همراه با اعمال تغییراتی در نسل قبل ، به مشخصات فنی زیر :

 • پشتیبانی از قابلیت هماهنگی صوتی
 • قابلیت پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ (XVYCC)
 • افزایش دادن عمق رنگ (پشتیبانی از عمق رنگ با دقت ۳۶، ۳۰ و ۴۸ بیت)
 • تجهیز به کابل تکی برای انتقال تصاویر و صداها با حداکثر پهنای باند ۱/۰۲ گیگابایت در ثانیه
 • پشتیبانی از فایل های صوتی با فرمت های Dolby True HD و DTS-HD در هنگام اتصال به تقویت کننده ها و تامین های خارجی
مزیت های استفاده از کابل HDMI

از مهم ترین مزیت استفاده از این رابط (HDMI) انتقال تصویر و صوت با بالاترین کیفیت ممکن تنها با یک سیم می باشد .و به نحوی می توان گفت که بهترین جاگزین برای رابط های سه فیش RCA هستند و که دردسر ساز بودند و باعث پیچیده شدن سیم ها و شلوغی می شد . هم اکنون با وجود این رابط می توانید رابط ها و سیم های مربوط به انتقال تصویر و صدا را حذف کرده و به راحتی تنها از این رابط استفاده نمایید .