کیبور مکانیکی

کیبور مکانیکی

کیبورد مکانیکی چیست؟

کیبورد مکانیکی نوعی صفحه‌کلید است که به جای سوئیچ یکدست لاستیکی، زیر هر کلید آن یک سوئیچ مخصوص قرار گرفته است که وظیفه ثبت فشار کلید را بر عهده دارد.

 

گیمرها و علاقه‌مندان به تایپ چنین کیبوردی را به سایر مدل‌ها ترجیح می‌دهند، زیرا فشار هر کلید با سرعت و دقت بیشتری نسبت به صفحه‌کلید معمولی ثبت می‌شود؛ همچنین از کیبوردهای معمولی دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

فرق کیبورد مکانیکی و معمولی

حال که با نحوه عملکرد کیبورد مکانیکی آشنا شدید، بد نیست نگاهی به عملکرد مدل‌های معمولی بیندازیم و بعد به سراغ تفاوت‌ها برویم. به ‌طور خلاصه در صفحه‌کلید معمولی به جای سوییچ‌های مجزا یک لایه غشایی یا لاستیکی بالای یک برد مدار قرار می‌گیرد. کلیدها هم قطعات متحرک مجزا نیستند، بلکه به‌عنوان یک عامل فشار روی این غشا عمل می‌کنند. هنگامی‌که یک کلید فشار داده می‌شود، غشا با برد ارتباط برقرار می‌کند و یک سیگنال به کامپیوتر ارسال می‌شود. به جز نوع عملکرد چند تفاوت اساسی بین کیبوردهای مکانیکی و کیبوردهای معمولی نیز وجود دارد. 

 

نوع سوئیچ

یک کیبورد مکانیکال و یک کیبورد معمولی هر دو فشار کلید را ثبت می‌کنند، اما آن‌ها این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهند. یک صفحه‌کلید مکانیکی دارای سوئیچ‌های مکانیکی برای هر کلید به جای سوئیچ‌های غشایی یکپارچه است که در اکثر کیبورد‌های معمولی استفاده می‌شود.

 

در صفحه‌کلید غشایی، با فشار دادن یک کلید، یک گنبد لاستیکی به سمت پایین فشار داده می‌شود، سپس به صفحه مدار فشار وارد می‌کند تا ضربه را ثبت کند. در کیبورد مکانیکی، با فشار دادن یک کلید، یک سوئیچ مکانیکی فعال می‌شود و سیگنالی برای ثبت ضربه کلید به کامپیوتر ارسال می‌شود. ساخت این کلیدهای مکانیکی در مقایسه با سوئیچ‌های غشایی گران است.

دوام و مقاومت

اگر برای شما هم سوال شده که دلیل گران بودن کیبورد مکانیکی چیست، دوام و مقاومت بالا دلیل این امر است. کیبوردهای مکانیکی معمولا از کیبوردهای معمولی دوام بیشتری دارند، زیرا سوئیچ‌های جداگانه در برابر سایش و ضربه مقاوم‌تر هستند. یک صفحه‌کلید مکانیکی احتمالا عمر بیشتری خواهد داشت و نیاز به دقت کمتری برای نگهداری دارد.

حساسیت بیشتر

به‌طورکلی، کیبوردهای مکانیکی نسبت به غشایی، کلیدهای بهتری دارند، زیرا هر کلید دارای سوئیچ مکانیکی جداگانه‌ای است. در کیبورد مکانیکی حتی اگر چندین کلید به ‌طور همزمان فشار داده شود، به‌ندرت ممکن است یکی از کلیدهای فشرده شده را ثبت نکند.

 

از سوی دیگر، کیبوردهای معمولی اساسا از یک غشای گنبدی لاستیکی برای ثبت فشار کلید استفاده می‌کنند که می‌تواند ثبت چند کلید هم‌زمان را برای صفحه‌کلید دشوارتر کند.

بازخورد لمسی

در جواب به این سوال که فرق کیبورد معمولی و کیبورد مکانیکال چیست، بازخورد لمسی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن اشاره کرد. در کیبورد معمولی، کلیدها اغلب حالت نرمی دارند. با این ‌حال، برای ثبت کلیک، باید کلیدها را نسبتا سخت‌تر فشار دهید. در مقابل، سوئیچ‌های صفحه‌کلید مکانیکی تجربه‌ای حساس‌تر و پاسخ‌گو هنگام تایپ کردن ارائه می‌کنند که می‌تواند برای برخی از کاربران راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر باشد.

 

کاربرد کیبورد مکانیکال

کاربردی برای تایپ سریع: سرعت و دقت بالای کیبوردهای مکانیکی باعث شده تا برای کسانی که کار تایپ انجام می‌دهند ایده‌آل‌تر باشد. با این ‌وجود صدای آن ممکن است برای کسانی که در یک محیط کاری ساکت هستند کمی آزاردهنده باشد.

برای بازی:

 برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که یک صفحه‌کلید مکانیکی برای بازی بهتر است؛ زیرا تجربه لمسی و پاسخگویی بیشتری را هنگام کلیک ارائه می‌دهد. در واقع سوئیچ‌های مکانیکی مجزا در یک کیبورد مکانیکی می‌توانند فشار دادن و رها کردن سریع کلیدها را آسان‌تر کنند که می‌تواند در بازی‌هایی که در سرعت بالا ضروری و مهم است، مفید باشد. علاوه بر این، دوام صفحه‌کلیدهای مکانیکال می‌تواند برای تایم طولانی بازی مناسب باشد، زیرا کلیدها در طول زمان کمتر فرسوده می‌شوند.