AMD یا INTEL کدام بهتر است؟؟؟

AMD یا INTEL کدام بهتر است؟؟؟

مقایسه پردازنده های اینتل و amd

پردازنده amd سریع‌تر و پیشرفته‌تر است یا اینتل؟ مزایا و معایب این چیپ ها چیست؟ تفاوت amd و intel در چیست؟

برخی تفاوت های سی پی یو های amd و Intel عبارتند از:

۱- پردازنده های شرکت Intel به مراتب از پردازنده های شرکت AMD در بسیاری موارد برتری دارند.

۲- محصولات AMD به نسبت محصولات مشابه شرکت Intel قیمت ارزان‌تری دارند.

۳- پردازنده های شرکت Intel معمولاً دو برابر پردازنده های AMD دارای L2 Cache هستند.

۴- پردازنده های AMD بودند که برای اولین بار کنترلر حافظه را درون پردازنده قرار دادند، کاری که Intel انجام نداد.

۵- در شرایط یکسان، AMD CPU در بازی توان پردازشی بالاتری نسبت به Intel CPU دارند در نتیجه در محصولات ایکس باکس و پلی استیشن مورد استفاده قرار گرفته است.

۶- توان بالاتر پردازشی در ای ام دی ها باعث تولید گرمای بیشتر می‌شود که البته برای رفع آن از راهکارهایی برای خنک نگه داشتن چیپ استفاده شده است.

۷- AMD در مولتی تسکینگ همیشه بهتر از اینتل است چون تعداد هسته و تردهای بیشتری دارند. Intel در سرعت و قدرت در پردازش ساده بهتر است.

قیمت پردازنده های INTEL و AMD

هزینه به عنوان اصلی‌ترین فاکتور برای انتخاب قطعات سیستم بین کاربران است، انتخاب سی پی یو مناسب نیز در کم‌تر شدن هزینه بسیار موثر است.

کافیست به قیمت CPUهای موجود در بازار نگاهی بیاندازید، خواهید دید که چیپ‌های AMD در مقایسه با چیپ‌های اینتل ارزان‌تر هستند. ارزان قیمت‌ترین محصول AMD تراشه Dual core AMD Sempron و Athlon یا سری A و پردازنده های Dual Core هستند که قیمتی حدود ۳۰ دلار دارند، که در مقایسه با ارزان قیمت‌ترین محصول اینتل، مثل G3930 Dual Core که ارزشی معادل ۴۰ دلار دارد، قیمتی به مراتب پایین‌تر دارد. پس خرید پردازنده amd به صرفه تر است.

هر پردازشگری، قدرت و ضعف خاص خود را داراست. به عنوان مثال، یک اینتل پنتیوم ۴ اغلب روی ۳ds Max ریندرینگ نرم‌افزاری سریع‌تری انجام می‌دهد تا یک AMD Athlon 64. از طرف دیگر پردازنده های AMD معمولا در بازی‌های کامپیوتری پردازنده‌‌های اینتل را مغلوب خود می‌کنند ولی نقطه ضعف آن‌ها گرمای شدیدی است که تولید می‌کنند. از آنجایی که اخیرا پردازشگرهای دو هسته‌ای متداول شده‌اند پردازشگرهای دوهسته‌ای AMD مستعدتر هستند که از همتای خود پیشی بگیرند و همچنین پردازنده‌های اینتل نیز همچنان با سرعت و حرارت کار می‌کنند.

 در طی یک پردازش کاری روزمره ، یک تراشه AMD با سطح بالا و یک تراشه برتر Intel نتایج کاملاً متفاوتی را به همراه نخواهد داشت. در سناریوها و بنچمارک های خاص تفاوت های واضحی وجود دارد ، اما CPU سنگ اصلی عملکرد رایانه شخصی که در گذشته بوده است نیست.

پردازنده های AMD ، به ویژه جدیدترین مدل های Ryzen 3000 آن ، ارزش و کارایی شگفت انگیزی را در کل دامنه ارائه می دهند. از متوسط 3600 تا 3900X ، صدای CPU با پردازنده های AMD بسیار بهتر است ، حتی اگر بیشتر گیمر باشید.
CPU های اینتل هنوز هم عالی هستند 

وقتی نوبت به ارتقاء بعدی و انتخاب CPU مناسب می رسد ، بهترین شرط شما این است که به عملکرد فردی تراشه ای که می خواهید خریداری کنید نگاهی بیندازید. شما همچنین باید این دستورالعملهای عمومی را در نظر بگیرید تا پایه و اساس خوبی برای کاربری مورد نیازتان به شما ارائه شود.